O sindikatu

Na osnivačkoj skupštini održanoj 17. lipnja 2024. godine u Mostaru donijeta je Odluka o osnivanju Udruženja pod nazivom SINDIKAT SVEUČILIŠTA U MOSTARU. Sindikat Sveučilišta u Mostaru (u daljnjem tekstu: Sindikat) samostalno je, neovisno i interesno udruženje uposleni-ka/ca Sveučilišta u Mostaru, kao i ostalih član-ova/ica koji su to svojstvo stekli u skladu s Statutom Sindikata. Sindikalno udruživanje i organiziranje s osnovnim ciljem i svrhom reguliranja radnih odnosa između poslodavca i uposleni-ka/ce osnovni je oblik organiziranja članstva u Sindikatu. Puni naziv udruženja je Sindikat Sveučilišta u Mostaru. Skraćeni naziv udruženja je Sindikat SUM. Sindikat ima svojstvo pravne osobe koja djeluje u Hercegovačko-neretvanskoj županiji/kantonu. Sindikat predstavlja i zastupa Predsjedni-k/ca Sindikata.

Sindikat djeluje temeljem načela:
  • Ideala socijalne pravde, demokracije i ljudskih prava i sloboda.
  • Neovisnosti o državi i poslodavcima, svim vjerskim i ideološkim skupinama, napose političkim strankama.
  • Nestranačkog i nevladinog udruživanja čije su odluke odraz samo i jedino volje većine član-ova/ica Sindikata i njegovih tijela izabranih sukladno Statutu.
  • Slobode udruživanja s drugim sindikalnim organizacijama radi lakšeg ostvarivanja ciljeva Sindikata, na osnovi dragovoljnosti, jednakosti i očuvanja njegovog prepoznatljivog identiteta.
  • Prava na suradnju i vođenje usuglašene politike sa svim subjektima javnoga života, u skladu s općim ciljevima i zadaćama Sindikata.
  • Solidarnosti među sindikatima i među sindikalnim članstvom, te suprotstavljanja sindikalnom egoizmu.
  • Preferiranja socijalnog dijaloga i partnerstva te uzajamne odgovornosti u odnosima s državom kao poslodavcem.
  • Javnosti rada, izuzev u iznimnim slučajevima donošenja odluka o pitanjima koja predstavljaju sindikalnu tajnu ili u slučajevima kad se iz opravdanih razloga javnost isključuje.
  • Transparentnosti unutrašnjih odnosa u Sindikatu koja počiva na kolegijalnosti, toleranciji, iskrenosti, poštenju, principijelnosti te čuvanju tajnosti onih informacija čije bi iznošenje štetilo Sindikatu ili otežalo provođenje dogovorenih odluka.

Opći ciljevi i zadaće Sindikata su:
  • Zalaganje za ostvarivanje i uvažavanje ljudskih prava i sloboda, principa funkcioniranja pravne države, demokracije i slobodnog tržišta kao okvira bez kojeg nije moguće slobodno i neovisno sindikalno djelovanje.
  • Zaštita svih sindikalnih i socijalnih prava, te zalaganje za primjenu međunarodnih radnih standarda, konvencija i preporuka, naročito onih koji uključuju slobodu udruživanja te prava na kolektivno pregovaranje i štrajk.
  • Aktivno sudjelovanje u razvoju sindikalne i socijalne svijesti u Bosni i Hercegovini, te promoviranje demokratske kulture i tolerancije u javnom životu.
  • Borba protiv svih oblika diskriminacije u društvu, posebice na Sveučilištu u Mostaru zasnovane na rasnim, spolnim, vjerskim, političkim i etničkim razlikama ili na razlikama koje proizilaze iz socijalno-ekonomskog ili bračnog statusa i životne dobi.
  • Argumentirano javno prokazivanje svih pojavnih oblika nezakonitog djelovanja, prekoračenja ovlasti, zlouporabe položaja, nemoralnog postupanja i kriminala u društvu, posebice na Sveučilištu u Mostaru.

Zadaće i programski ciljevi Sindikata su:
  • Zaštita interesa i unapređenje materijalnog, socijalnog i profesionalnog statusa članstva na osnovi rada Sindikata i zaključivanje kolektivnog ugovora.
  • Zaštita autonomije Sveučilišta u Mostaru i akademskih sloboda.
  • Zalaganje za svestrano unapređenje izvorne djelatnosti osoba koje čine članstvo Sindikata, posebice njihovih materijalnih uvjeta rada.
  • Zaštita dostojanstva i ugleda uposleni-ka/ca Sveučilišta u Mostaru te dokidanje svih oblika diskriminacije u smislu kršenja njihovih radnih prava.
  • Zalaganje za primjenu međunarodnih obrazovnih i znanstveno-istraživačkih standarda, konvencija i uzusa profesionalnog statusa, kao i specifičnih radnih i materijalnih prava uposleni-ka/ca Sveučilišta u Mostaru.
  • Promoviranje i zaštita prava Sindikata na sudjelovanje u kreiranju i provedbi obrazovne i znanstvene politike.

Član-ica Sindikata (u daljnjem tekstu: član-ica) može biti osoba uposlena na Sveučilištu u Mostaru sukladno Statutu.

U izborniku Članstvo dat je postupak prijave i učlanjenja u Sindikat.